דלתות מטבח

0
2711
דלתות מטבח

מוקד הפעילות בבתים רבים מתרכז במטבח וסביבתו. המטבח מהווה מקום של יצירה ועשייה ומשקף לא מעט את התפיסה העיצובית שלנו. על כן ניתן לקשור בין האופן בו מעוצב המטבח לבין אופי הבישול והאפשרויות הקולינריות שבו. משפחות רבות מנצלות את המטבח לפעילויות שונות ולכן עליו להשרות תחושה נעימה ונוחה.

עיצוב מטבחים מהווה תהליך לא קצר אשר דורש מאיתנו לקבל החלטות רבות. לאחר שהחלטנו כיצד יראה המטבח והיכן ימוקמו הארונות, עלינו להחליט איך יראו הדלתות. מתוך הבנה כי הגורם המאפיין ביותר את עיצוב המטבח הוא ארונות המטבח ובפרט דלתות המטבח, אשר מהוות את החזית העיצובית של המטבח. כאשר בוחרים דלתות מטבח חשוב לקחת בחשבון כי הן האובייקט הכי פעיל במטבח, הן נפתחות ונסגרות אינספור פעמים ביום ועל כן עליהן להיות עמידות בפני עומסים. זאת ועוד יש לקחת בחשבון כי מדובר בדלתות מטבח אשר ממוקמות באזור בו מגוון החומרים יוצר מגוון גדול עוד יותר של סימני לכלוך פוטנציאלים.

על כן בבחירת חומרים וגימורים לדלתות המטבח יש לוודא כי הם מתאימים לעמידה בשחיקה ובהתבלות הצפויות. בעוד שלכה מבריקה וציפוי פורניר יתאימו למטבח שאינו בשימוש רב, מטבחים פעילים דורשים חומרים עמידים יותר ומתבלים פחות דוגמת עץ מלא ופלדת אל חלד. ולמרות הרצון העז בדלתות מטבח ייחודיות, חשוב שלא יהיו משוגעות מידי וזאת על מנת שיהיה אפשר למצוא להן חלקי חילוף במידה של קילוף או התבלות. באותה הזדמנות מומלץ לבדוק את מידת האחריות אשר ניתנת על ידי ספק המטבח עבור תקלות ובעיות בדלתות המטבח.

סוגי דלתות מטבח

קיימים שני סוגים של דלתות מטבח, הסוג הראשון – דלתות מטבח היושבות בתוך המסגרת של הארון. מבנה זה נותן למטבח מראה יותר רשמי ומכובד. דלתות מטבח כאלה דורשות התאמה מדויקת ובנייה מאוד איכותית. על כן, מטבח כזה הוא הרבה יותר יקר מהאפשרות השנייה. מטבחים כאלה לא כל כך נפוצים בארץ.

הסוג השני – דלתות מטבח היושבות על המסגרת של הארון. בין דלתות מטבח סמוכות כאלה נשאר מרווח קטן היוצר קו ויזואלי אטרקטיבי. מבנה זה יותר פשוט וקל לייצור ולכן גם המחיר שלו נמוך יותר. הרוב המוחלט של המטבחים בארץ הוא מסוג זה.

קיים מבחר רב של חומרים אפשריים לדלתות המטבח ומגוון גדול של גימורים. בדרך כלל דלתות הארון בנויות משני חלקים: לוח עץ המהווה את בסיס הדלת וציפוי בחומר גמר המהווה את פניה העיצובים של הדלת.

חומרי הבסיס

  • לוח נגרים – הידוע בכינויו "סנדוויץ'", מורכב מלוחות דיקטים המודבקים זה לזה בשתי וערב – מה שמעניק לעץ חוזק רב ועמידות. איכות הלוח נקבעת על פי מספר השכבות המרכיבות אותו. בשל חוזקו ועמידותו של לוח הנגרים וכן העובדה כי הוא שומר על תכונותיו לאורך זמן נהוג להשתמש בו לגוף הארונות.
  • סיבית – נסורת עץ המעורבבת בדבק אשר עוברת תהליך של כבישה בלחץ וטמפרטורה גבוהים. ניתן להשתמש בו הן להרכבת גוף הארון והן להרכבת הדלתות, אולם רצוי לקחת בחשבון כי מדובר בחומר הנוטה להתעוות בקלות ומתבלה במהירות אך עלותו נמוכה יחסית.
  • M.D.F– חומר המשמש לדלתות ארונות המטבח ועשוי משילוב של סיבי עץ עדינים עם דבק. בלוח MDF , הסיבים מסודרים בצורה אחידה לכל עובי הלוח, אשר עובר תהליכי אידוי וכבישה בטמפרטורה ולחץ גבוהים. כבישה זו מקנה לו חוזק גבוה ובלאי נמוך.

חומרי ציפוי

  • פורמייקה – הינו מוצר תעשייתי המיועד בעיקר לציפוי משטחים. לוחות הפורמייקה מיוצרים במבחר צבעים, מרקמים וטקסטורות, מה שמאפשר שילובים רבים והתאמות מגוונות. יתרון נוסף לחומר זה הוא עמידותו בפני לחות והעובדה כי הוא קל לניקוי.
  • פולימר – הינו חומר גמיש, כמעיין טפט, המצפה את הדלת באופן חלק ואחיד. ניתן להשיגו במבחר דוגמאות וצבעים ומגוונים. כאשר הדגש הוא באפשרויות הרבות לגימור מושלם.
  • פורניר – הוא ציפוי העשוי משכבת עץ דקה מאד של עץ משובח (פחות מ-1 מ"מ), המודבקת על לוחות מעץ נחות או על לוחות עץ מעובד כמו סיבית (MDF) שבבית, עץ לבוד וכד'. פורניר נקרא בשוק גם ורניר. ציפוי פורניר מאפשר שימוש בעצים מסורתיים כגון: אגוז, בוק ומייפל ואף בעצים נדירים יותר דוגמת זוברנו ואימבויה. השימוש בפורניר מקנה למטבח מראה רך וחמים, ומאפשר מראה יוקרתי בעלות זולה יחסית לעץ ממנו הוא עשוי.
  • דלתות מעץ מלא – האופציה היקרה ביותר, בהתאם לסוג העץ. ניתן להשיג במבחר דוגמאות חלקים או חרוטים, ובגווני פוליטורה רבים.
  • היי גלוס – צביעה יפיפייה המעניקה לדלתות המטבח מראה מודרני ומבריק. מדובר בצביעה בתנור עם לכה אקרילית רב שכבתית. עם זאת מדובר בחומר המועד לשריטות ופגיעות ברמה גבוהה יותר. מדובר בפתרון פרקטי ויחסית זול עם מגוון לא רחב כל כך של עיצובים.

צבע

תחום זה מתחלק לשתי קטגוריות.

  • צביעה שקופה – בדרך כלל על עץ ופורניר – משמשת כשכבת הגנה ומשקפת את הגוון והמרקם המקורי של החומר.
  • צביעה אטומה – מאפשרת קשת של גוונים וגימורים באפקטים חלקים מסורתיים כגון מט ומשי, ובאפקטים חדשניים המתאפיינים בברק גבוה, מראה עתיק, מראה גבישי ו/או הדגשה של נקבוביות העץ.

כדאי לכם לחפש צורות וחומרים של דלתות מטבח שייתרמו לסגנון הכללי של המטבח שלכם. להבדיל מצורות וחומרים של דלתות מטבח שיגרעו ויפריעו לסגנון. אם למשל סגנון המטבח שלכם הוא מודרני מינימליסטי עם הרבה אלמנטים מנירוסטה, דלתות מטבח העשויות לוח אחיד חלק יתאימו היטב.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here